8. Bieg Marchewkowy im. Andrzeja Żukowskiego
10km
Słowino - Gmina Darłowo
18 listopada 2023r.

Andrzej Żukowski 1955-2015

 

Wspomnienie o Andrzeju Żukowskim autorstwa Krzysztofa Kowalczyka:

 

"Andrzej Żukowski od 18 września 2015r. biega już w niebie. Odszedł człowiek zasłużony dla promocji biegania w powiecie sławnieńskim, inicjator wielu działań sportowo-rekreacyjnych, organizator biegów, super maratończyk, super człowiek, super kolega.

 

Andrzej był osobą bardzo życzliwą, zawsze chętną do pomocy. Przed pierwszym Biegiem Święców do późnych godzin nocnych, u mnie w domu przygotowywaliśmy numery startowe, karty zgłoszeniowe, listy na zapisy. Organizowaliśmy razem Powiatowe Biegi Przełajowe, zakładaliśmy Miejski Klub Sportowy „Święc” Sławno.

 

Andrzej Żukowski organizował Bieg ALWY, Bieg Andrzejkowy (Marchewkowy) na trasie Słowino-Sławno (14km), Supermaraton Morsy Króla Eryka na dystansie 100km. Zainicjował wspólnie z bratem Władysławem Bieg Noworoczny ze Sławna na Chełmską Górę w Koszalinie, pragnąc w ten oryginalny sposób wraz z grupą maratończyków z powiatu sławieńskiego dziękować w Sanktuarium Maryjnym za poprzedni sezon maratoński i wypraszać łaski na nowy sezon biegowy. 

 

Andrzej stawiał sobie zawsze bardzo wysoko poprzeczkę, dlatego próbował pokonywać kolejne bariery wytrzymałości ludzkiego organizmu. Brał udział w biegach na dystansach maratońskich, biegach na 100km, biegach 12 i 24-godzinnych. Wiele osób na pewno pamięta jak przez cały rok (w deszczu, mrozie, upale) Andrzej w ramach treningu biegał co rano do pracy w Sławodrzewiu, a po południu wracał do domu na trasie Słowino-Sławno-Słowino.

 

W pamięci pozostało tyle wspólnie przebiegniętych kilometrów na trasach maratonów w: Warszawie, Wrocławiu, Lęborku, biegów w: Gnieźnie, Pile, Bytowie, Chojnicach, Ustce, Kołobrzegu, Słupsku, Jarosławcu, Korzybiu.  Uczestniczyliśmy razem w pielgrzymkach biegowych z Bytowa na Jasną Górę w Częstochowie, na trasie wiodącej przez Tucholę, Toruń, Krośniewice, Pabianice, w sumie ponad 500 km. Jesień szczególnie przypomina wspólne treningi. Andrzej przybiegał o godzinie 7 w listopadowe, grudniowe niedziele (ze Słowina) i wyruszaliśmy na trasę Sławno – Radosław – Wikowice – Mazów – Chudaczewko – Ronin – Karsino i z powrotem, po drodze zabierając kolejnych kolegów z Bryzy Postomino (Zbyszka, Piotrka, Zdzisia i innych) na wspólny trening. Cały dzień biegliśmy wracając około 18.00 do domu po przebiegnięciu około 80km, Andrzej ponad 100km (wracał jeszcze do Słowina). Towarzyszyłem Andrzejowi  (dbając      o wyżywienie, napoje, masaż) w jego starcie w Mistrzostwach Świata na dystansie 100km w Winschoten (Holandia), gdzie do 80km spowodował niemałe zamieszanie (ekipa z Polski brała udział w klasyfikacji drużynowej mistrzostw świata -  liczyły się trzy najlepsze wyniki). Na początku Andrzej traktowany był po macoszemu, ale po międzyczasach jakie zaczął uzyskiwać na: 40, 50, 60, 70km nagle został udostępniony dla nas serwis reprezentacji Polski z pełnym zapleczem (odżywki, masażyści) na końcówce Andrzej osłabł i uzyskał słabszy czas (miesiąc później w Kaliszu pobiegł o 40 minut szybciej)  ale i tak pozostawił bardzo dobre wrażenie swoim biegiem."

 


 

WYNIKI  ANDRZEJA ŻUKOWSKIEGO W BIEGACH DŁUGODYSTANSOWYCH

 

NAJLEPSZE REZULTATY

Dystans Czas Miejsce - rok
42,195km 2:48:26 Wrocław - 1998
100km 7:54:54 Biel - 1998
107,40km 12 godzin Ruda Śląska - 2002
185,95km 24 godziny Bazylea - 1997

 

 


 

ANDRZEJ ŻUKOWSKI – ORGANIZATOR BIEGÓW

 

  1. Bieg ALWY na trasie Słowino-Sławno (12km),
  2. Bieg Andrzejkowy (Marchewkowy) na trasie Słowino-Słowino (10km),
  3. Supermaraton Morsy Króla Eryka na dystansie 100km (start i meta Słowino).
  4. Pomagał w organizacji Biegu Święców, Grodzisko Wrześnica – Sławno (10km)
  5. Zainicjował wspólnie z bratem Władysławem Bieg Noworoczny ze Sławna na Chełmską Górę w Koszalinie, pragnąc w ten oryginalny sposób wraz z grupą maratończyków z powiatu sławieńskiego dziękować w Sanktuarium Maryjnym za poprzedni sezon maratoński i wypraszać łaski na nowy sezon biegowy.  

 

Bieg Marchewkowy im. Andrzeja Żukowskiego
10km
Słowino - Gmina Darłowo
Organizatorzy: Urząd Gminy Darłowo i Gminne Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Darłowie
Kontakt:
biuro@biegmarchewkowy.pl lub promocja@ugdarlowo.pl
tel. 782 331 158 lub 505 224 729